AŞI UYGULAMALARI

image description
845c8e6a0ddce8c188a9b0904d9eb30e
ab6c8268007fe3b14f9eaf4c7e8461a9

AŞI UYGULAMALARI ; Mobil sağlık tarama aracımızda aşı uygulamaları; uygun soğuk zincir kuralları gözetilerek, sağlık memuru ve hemşireler tarafından yapılmaktadır.

Tetonoz aşısı
Hepatit aşıları (hepatit testleri sonucu uygun hastalara uygulanmaktadır.)
Grip aşıları (mevsimsel salgın nedeni ile oluşabilecek iş gücü kaybını engellemek için)

istek doğrultusunda yapılmaktadır.

Aşı nedir?

Aşı insanlarda hastalık yapabilen mikropların veya bunların toksinlerinin (Antijen), çeşitli teknolojik işlemlerden geçirilerek hastalık yapıcı etkileri giderilen ve sağlam kişilere verilmesi için geliştirilen Biyolojik maddelerdir. Aşıların içindeki mikroplar ya ölüdür yada hastalık yapamayacak kadar zayıflatılmıştır.

Aşıların etkileri, doğal hastalığa benzer şekilde, bağışıklık sistemini uyarır, hafızasına alır ve o hastalığa karşı koruyucu madde yada savunma cisimcikleri (Antikor)oluşturur. Bu antikor vücutta uzun süre kalabilir, bu sürede aynı mikrop vücuda girdiğinde bağışıklık sistemi onu tanır ve mikrobun hastalık oluşturmasına fırsat vermeden onu yok eder.

Aşıların Kazandırdıkları

İnsanlığın tarıma geçişi ve toplu halde yaşamaya başlaması ile birlikte bulaşıcı hastalıklar dönemi başlamış ve tarih boyunca veba, kolera, çiçek, kızamık ve grip gibi önemli salgınlar yaşanmıştır.

Tıp bilimindeki gelişmeler, koruyucu sağlık hizmetlerine verilen önemin artışı, besin hijyeninin gelişimi, içme ve kullanma suyunun güvenilir olması pek çok bulaşıcı hastalığın görülme sıklığını ve ölümleri azaltmakla birlikte ortadan kaldırmamıştır.1

Özellikle viral kaynaklı bulaşıcı hastalıklara karşı etkili ilaçlar olmaması nedeniyle bu hastalıklardan kaynaklı ölümlerin önüne geçilememiştir.

Aşılar, kullanılmaya başladığından bu yana bulaşıcı hastalıkların görülme sıklığı azalmış, bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin önlenmesine önemli katkı sağlanmıştır.